Jedna z nejvýznamnějších barokních památek v Královéhradeckém kraji a chlouba Broumova, za kterou se do města sjíždějí každoročně tisíce návštěvníků, je Benediktinský klášter. V současné době je objekt po rozsáhlé revitalizaci, která se týkala nejen samotné budovy, ale také téměř tříhektarové klášterní zahrady. Celý klášter včetně kostela sv. Vojtěcha a zahrady byl v roce 1995 vyhlášen národní kulturní památkou.
První zmínky o dominantě Broumova sahají až do 13. století, svoji barokní tvář dostal po roce 1620. O dnešní podobu broumovského kláštera se postarali architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho synovec Kilián Ignác Dientzenhofer. V době husitských válek význam kláštera velice vzrostl, a to když v Praze vyhořel Břevnovský klášter a opat Mikuláš II. se s dalšími řeholníky uchýlili do bezpečí opevněného Broumova. Ukryli zde mimo jiné největší rukopisnou knihu světa, tzv. Codex gigas. Od roku 1648 se však nachází jako válečná kořist ve Švédsku. Pohnutá historie několika dalších staletí a období po 2. světové válce se nevyhnula ani Benediktinskému klášteru a mnichům. Nakonec musela jejich komunita po roce 1948 odejít do exilu a klášter sloužil jako internační tábor pro řeholníky a řeholnice různých řádů.
Dnes je krásně opravený klášter přístupný veřejnosti a k vidění je zde například unikátní klášterní knihovna, ve které je uloženo 17 tisíc knih. Ve zdejším kostele sv. Vojtěcha vás ohromí nádherná výzdoba a především vzácná kopie Turínského plátna (v plátně je otisk ležícího Ježíše Krista). Klášter dále odkrývá tajemství svých sklepení, kde se nalézá 34 mumií, ty pocházejí z krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Také klášterní zahrada je otevřena veřejnosti, v prostorách sídlí Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, což je evropská kulturní instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Mnohé návštěvníky sem možná přitáhne i opravený historický kuželník, ten zde v 18. století hrávali benediktinští řeholníci.
Konají se zde různé akce a aktivitám se meze nekladou. Velmi populární jsou noční prohlídky.
V areálu kláštera můžete posedět v místní kavárně. Další možnosti občerstvení v centru Broumova.
Vystupte v železniční stanici Bromov a odtud pěšky 1 km až ke klášteru. Trasa na mapě
Z parkoviště na Mírovém náměstí v Broumově půjdete 200 metrů k Benediktinskému klášteru.
Pokud se rozhodnete navštívit Benediktinský klášter, jistě se rádi porozhlédnete i po samotném městě. Broumov (Náchodsko) leží u hranice s Polskem na řece Stěnavě, mezi Broumovskými stěnami a Javořími horami v chráněné krajinné oblasti Broumovska. Počátky Broumova jsou spojeny s působením nejstaršího mužského řeholního řádu na území Čech - břevnovskými benediktýny (750 let). Dnes je město středem zájmu nejen českých turistů, ale také polských z oblastí Dolního Slezska a Kladska. V Broumově vás jistě zaujme historické jádro města, které je památkovou zónou. Najdete zde krásné měšťanské domy s gotickými sklepy, morový sloup a několik kostelů. Z nich je unikátní hřbitovní kostel P. Marie, jedná se o nejstarší celodřevěnou sakrální stavbu v Čechách. Také Stará radnice z první poloviny 13. století patří mezi naše nejstarší radnice. V Broumově je řada historických a kulturních památek, které si rozhodně nenechte ujít. Pokud budete chtít navštívit kromě Benediktinského kláštera alespoň část z nich, počítejte s celodenním výletem. Doporučujeme si zajít na občerstvení do některé ze zdejších restaurací v centru města, které vás jistě nezklamou svojí pohostinností.
Kontaktní údaje
Klášterní 1
Broumov 55001
+420 491 521 283
prohlidky@broumovsko.cz
klasterbroumov.cz
Královéhradecko Jaroměř
Královéhradecko Adršpach
Královéhradecko Adršpach
Královéhradecko Broumov
Královéhradecko Broumov
Královéhradecko Adršpach
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.