Hrad Pernštejn

Nedvědice, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Obranné hradby a vysoká skála zajistily nedobytnost Hradu Pernštejn. Tyčí se bezmála už osm století nad městysem Nedvědice v okrese Brno venkov. Láká turisty s širokého okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Trocha z historie hradu 

Původně gotický hrad na Českomoravské vrchovině pochází ze 13. století. Prošel složitými stavebními změnami. Několikrát byl přebudován a rozšířen. Ze středověkého hradu se proměnil na moravskou zemskou pevnost. Proslul břitovou věží Barborka, která  byla později zakryta a působivě dovršila dojem mohutné a pevné stavby. Moc rodu z Pernštejna přinášela dobré plody. Od konce 16. století se tu však již majitelé střídali. Naposledy hrad vlastnil rod Mitrovských až do roku 1945.  Nyní je Hrad Pernštejn národní kulturní památkou a spravuje ho Národní památkový ústav, pobočka v Kroměříži. 

Každý dobyvatel na Pernštejně ostrouhal mrkvičku

Hrad patří mezi moravské krasavce a přezdívá se mu mramorový. Jako stavební materiál zde je totiž hojně využit nedvědický mramor. Cestou k němu půjdete po slídovými kamínky vysypané cestě a přitažlivá architektura všech staveb vás ohromí. Hradby se strážními věžemi jsou dodnes velmi pěkné a jejich zásluhou i umístěním hradu na skále žádnému dobyvateli v historii tady pšenka nekvetla. Možná právě díky nesolventnosti posledních majitelů si zachoval svůj goticko-renesanční vzhled. Už zvenčí si všimnete neobyčejných krakorců, tedy kamenných gotických nosných článků, nesoucích arkýř, prevét či ochoz. Budete obdivovat několik vchodových bran hradu. Určitě vás uhrane dřevěná lávka, která spojuje jádro hradu s krásnou hranolovou věží, ve které jsou barevná zrdcadla čtyř ročních období. Před několika lety začala obnova terasovité zahrady na jihozápadním úbočí hradního ostrohu, která právě vrcholí. Můžete vidět její dokončovací práce. 

Hrad si prohlédnete v prohlídkových okruzích

1. okruh Od gotiky do 20. století. Základní okruh vás provede hradním palácem a poskytne přehled o vývoji památky.
2. okruh Zkrácený okruh. Vynechává druhé a třetí patro, ale podstatné momenty obsahuje v prvním patře, provede vás knihovnou a obsahuje výstup na vyhlídkovou věž.
3. okruh Hradní nádvoří. Prohlédnete si všechna čtyři hradní nádvoří, velkolepou architekturu, příležitostné výstavy v menších interiérech. Půjdete bez průvodce.

Tipy na ubytování

Prohlídky pro děti

Čtvrtý prohlídkový okruh nese název Ztratila se Bílá paní. Jde o interaktivní prohlídku pro děti. Účastníci hledají indicie s průvodcem. Plní jednoduché úkoly a nakonec se jim v projekci Bílá paní zjeví. 

Když zahyne tis, bude s Pernštejnem konec

Většinu hradů opřádají různé pověsti. Mezi těmi pernštejnskými dominuje ta o tisu. Roste v areálu hradu. Poutník do půdy zasadil svou hůl, když se hrad začal stavět a on s nedůvěrou hleděl ke kýženému výsledku. Tento „nevěřící Tomáš“ nechal svou hůl v půdě. Řekl, že když se hůl zazelená, hrad vyroste. Během stavby se hůl skutečně zazelenala a vyrostl z ní tis, který tu je dodnes. Od té doby tu koluje pověst, že zahyne-li tis, je s Pernštejnem konec. 

Občerstvení

U parkoviště je Bistro Malinová louka Pernštejn. Nabízí piva malých pivovarů, domácí limonádu, klobásky a kváskový chléb. Přímo na hradě si můžete zajít na oběd do Hradního restaurantu starého pana Viléma.  

Vlakem na hrad

V nedaleké obci Nedvědice je i vlaková zastávka. Ze stanice se vydáte po žluté trase, která vás zavede až na hrad. Délka trasy je 2 km a  pro rodiny s dětmi je zde možné hezké přestávky na dětské hřišti, které je hned u cesty. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Z moderního parkoviště, kde za den zaplatíte 60 Kč, trvá cesta na hrad 10 až 25 minut. Invalidé mohou s povolením, které si na parkovišti vyzvednou, dojet až za závoru k první bráně hradu. Jízdní kola lze parkovat na prvním nádvoří ve stojanech. Ježdění po nádvoří je zakázáno. Za druhou bránou se nesmí kola ani vodit.  

Poloha na mapě

Tip na výlet

S dětmi se vydejte do  horácké vesnice z 19. století
Celé rodiny si libují návštěvu Centra Eden v Bystřici pod Perštejnem. V místě kdysi stával panský dvůr majitelů z Perštejna. Nyní se můžete v centru seznámit se svými kořeny, s šetrným přístupem k přírodě. Vyzkoušíte si lidová řemesla, výrobu různých produktů. Navštívíte farmu, která pěstuje brambory, zeleninu, obiloviny a chová krávy. Prohlédnete si sedm stavení repliky horácké vesnice, která jsou věnována řemeslům. Najdete tu pazdernu, tkalcovnu, domek báby kořenářky, dům včelaře, mlýn i hrnčířskou dílnu. Interiéry chaloupek jsou volně přístupné. Největší stavbou vesnice  je statek s babiččinou zahrádkou, kde můžete nakrmit a pohladit zvířata. Tatínkové určitě ocení pivovar v Panském dvoře, který si můžete se sládkem prohlédnout. Ve dvoře si prohlédnete expozici stolárny, kovárny, lékárnu a můžete se občerstvit v místní pivnici. Děti tu moc baví interaktivní Příběh půdy s velkou krtčí norou. Od Hradu Pernštejn je do výletního cíle pouze 12 kilometrů. Vše, na co v centru Eden narazíte, si můžete vyzkoušet, očichat i ohmatat i vyfotit. Výlet se pro děti i vás stane vhodným završením návštěvy neobyčejného moravského hradu.  

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více