Zřícenina hradu Trosky je nejvýraznější a asi nejznámější dominantou Českého ráje. Bizardní památka je světovým unikátem díky dvěma čedičovým sopkám, na kterých stojí. Na nich se dnes tyčí dvě hradní věže pojmenované Baba a Panna podle pověsti o dvou haštěřivých vládkyních Trosek. Z obou je dech beroucí výhled do celého okolí.
Zřícenina hradu Trosky stojí na unikátním sopečném útvaru, jde o světovou přírodní raritu. Původně gotický hrad Trosky založil už na konci 14. století Čeněk z Vartemberka, když využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Možná i díky nim hrad nikdo nikdy vojensky nedobyl. Zajímavým způsobem získal hrad pár desítek let po jeho založení loupeživý rytíř Šof a jeho druh Švejkar, kteří se Trosek zmocnili lstí. Za třicetileté války patřil hrad Albrechtu z Valdštejna, stejně jako většina památek v okolí (např. Hrad Valdštejn, Zámek Mnichovo Hradiště nebo Zámek Sychrov). Zajímavé je, že se nikde nedochoval obraz, jak hrad původně vypadal, proto si ho každý může přestavit podle svého.
Místo dnešních Trosek bylo od pradávna magické, už dávní Keltové to tu využívali jako svou svatyni a obětiště. Troskami údajně prochází osa energie, která začíná už na hradě Houska. Místní pověsti tvrdí, že jsou trosecké sopky zátkami pekelných sil, které mají pod hradem sídlo. Pod Troskami je navíc podle jejich kastelána Lubomíra Martinka ohromné podzemí. „Občas tu z děr vylézají ohromné žáby a užovky silné jako ruka,“ říká kastelán. Při jarní rovnodennosti hrad přesně napůl dělí první jarní sluneční paprsek, který vyjde nad Táborem a zamíří na Bezděz.
S Troskami se pojí mnoho pověstí, kromě té pekelné je to i příběh o dvou vládkyních, které se nemohly domluvit a po kterých jsou údajně pojmenované věže – Baba a Panna. Na Troskách prý dávno vládnul pán z Bergova, který musel neodkladně odjet z kraje a nechal Trosky ke správě své matce Marii a dceři Karolíně. Obě se ale začaly rychle hádat, každá se usídlila na jedné věži, odtud pak vzešel jejich název.
V letní sezóně tu budou hlavně děti nadšené ze zpestření prohlídky v podobě ukázek chovu a výcviku dravých ptáků na prvním nádvoří.
Zříceninu hradu Trosky si může každý turista užít ve svém tempu. Nejsou tu komentované prohlídky, o historii hradu a jeho zajímavostech se můžete dočíst na několika informačních tabulích rozmístěných po celém areálu hradu. Přístupné jsou obě věže, které poskytují unikátní rozhled do celého kraje. Když přeje počasí, je možné zahlédnout Prahu, vidět je až do Českého středohoří či Lužických a Jizerských hor. Z vyhlídky na Babě jsou vidět okolní památky včetně hradu Kost, zámečku Humprecht či pohádkového Jičína.
Přímo v areálu hradu stojí stánek s drobným občerstvením a u kasy nabízejí suvenýry od pohledů, přes turistické známky až po vizitky a nálepky do cestovních deníčků. Kdo by toužil po příjemném obědě v podhradí, nechť navštíví oblíbenou restauraci s terasou a dětským hřištěm hned pod hradním parkovištěm.
Při příjezdu k Troskám je nutné nechat auto na parkovišti pod hradem. Nemá smysl hledat místo kdekoli mimo vyhrazené parkoviště, protože v celém podhradí a blízké vesnici Troskovice platí zákaz stání a policisté si hlídají jeho dodržování. Z parkoviště vede nahoru kamenitá cesta do prudkého kopce. Cesta je dlouhá přibližně sto metrů a dá překonat za pohodlných deset minut.
Návštěva hradu není vhodná kvůli přístupnosti pro rodiny s kočárky, vozíčkáře nebo lidi s pohybovým omezením.
Autobus jede do podhradní vesnice Troskovice, odkud je to na hrad přibližně dvacet minut chůze po silnici. Pokud pojedete vlakem, vystupte v železniční stanici Ktová. Odtud půjdete pěšky 2,2 km po zelené trase (trasa na mapě).
V podhradí Trosek se rozkládá vesnice Troskovice, ve které je otevřené muzeum panenek a medvídků. Můžete se tu vrátit do svého mládí, obdivovat historické hračky, kočárky a dozvědět se například, že panenky mohou sloužit i jako výuková pomůcka, pomáhají policistům a některé jsou uměleckým dílem. Muzeum panenek je od hradu Trosky vzdálené asi dvacet minut chůze po klidné silnici.
Pokud přijedete na Trosky autem, neváhejte se při cestě zpátky stavit v Motomuzeu v Borku pod Troskami. Je tu k vidění unikátní sbírka motocyklů, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice od 30. do 70. let minulého století. Stálá expozice skýtá více než 80 exponátů. Nedaleko muzea je také příjemná restaurace s tradiční českou kuchyní a pivem. Zde jsme pro vás připravili bohatý seznam tipů na výlet v Českém ráji a také možnosti ubytování.
Kontaktní údaje
Tachov
Troskovice
+420 481 313 925
trosky@npu.cz
www.hrad-trosky.eu
Český ráj Malá Skála
Střední Morava a Jeseníky Hanušovice
Český ráj Malá Skála
Český ráj Jičín
Český ráj Vyskeř
Český ráj Turnov
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.