Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří - vypíná se téměř 837 m nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a meteorologická observatoř, jejíž součástí je také 18 m vysoká věž s vyhlídkovým ochozem.
Observatoř vznikla mezi lety 1903 – 1904 a na její stavbu byl použit kámen těžený přímo na vrcholu Milešovky. Pravidelná denní měření tu započala již v roce 1905 a tím se zdejší observatoř stala nejstarší svého druhu u nás. Při návštěvě se seznámíte s řadou zajímavých informací týkajících se meteorologických měření a způsobu jejich provádění. Dozvíte se mnohé o práci zdejších pozorovatelů, o typech a charakterech oblačností, vlhkosti a tlaku vzduchu, hmotnosti námrazy, velikosti kapiček a mnohé další.
Součástí observatoře je malé muzeum, mezi jehož exponáty můžete spatřit staré měřicí přístroje, historické snímky a mapy či třeba výstavu fotografií nejrůznějších meteorologických jevů – čarovné východy slunce, fantazii jitřící oblaka i vše halící mlhu.
Návštěvu observatoře je vhodné spojit s výhledem ze zdejší rozhledny, která vám jako na dlani nabídne Českého středohoří, hřeben Krušných hor, Ještěd, Sněžník u Děčína, Klínovec, Boží Dar, města Teplice a Ústí nad Labem a mnohá další blízká i daleká místa. Poté můžete využít zázemí nové chaty s občerstvením, kde lze zakoupit i upomínkové předměty.
Mnozí turisté rádi využijí zázemí nové chaty s občerstvením, kde je možno zakoupit i suvenýry. Milešovka je také místem různých kulturních a společenských akcí.
Při cestě autem je Milešovka dobře viditelná z dálnice D8 (E55) na trase Lovosice – Teplice. K vrcholu můžete zamířit z nástupních bodů na turistických značkách:
My jsme na Milešovku šli z obce Černice po modré trase, kde jsme zaparkovali i náš vůz. Cestou na vrchol jsou dva přístřešky, kde si můžete odpočinout. Výstup je příkřejší, cestu v pohodě zvládl i náš 8letý syn.
Pokud chcete na Milešovku vyrazit vlakem. Nejbližší železniční stanice je v obci Bořislav. Z obce se vydáte po žluté trase směr Milešovka. Vzdálenost na vrchol je 4,9 km. Trasa na mapě. Další možností je železniční stanice Chotiměř, odkud je to na Milešovku o 1 kilometr více, tedy 5,9 km.. Trasa na mapě
Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, probíhají dny otevřených dveří, kdy je vstup na observatoř i rozhlednu zdarma a je také možné vyslechnout si odborný výklad. Ten je jinak možný pouze při návštěvě skupiny nad 20 osob.
Výlet na observatoř můžete spojit s návštěvou hradu Sukoslav, z jehož hradeb je rovněž pěkný výhled. Vede k němu cesta po modré TZ k rozcestí Černice-Pod Milešovkou a dále po modré souběžně s červenou do místa Pod Březinou a po naučné stezce Březina ke zřícenině hradu. Vydat se můžete také do nedaleké Sutomi, kde je kostel sv. Petra a Pavla, jehož fara byla přebudována na keramickou dílnu, kde si můžete sami něco pěkného vytvořit. Předem je lepší se objednat na č. 606 545 553.
Kontaktní údaje
Velemín
+420 417 872 101
www.ufa.cas.cz
České Švýcarsko Děčín
Hlavní město Praha Praha
Střední Morava a Jeseníky Hanušovice
České Středohoří a Žatecko Strupčice
České Středohoří a Žatecko Krabčice
České Středohoří a Žatecko Roudnice nad Labem
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.