Na buližníkovém vrchu Radyně (567 m n. m) mezi Plzní a Starým Plzencem stojí mohutná hradní zřícenina. Středověký hrad vznikl na počest Karla IV. v polovině 14. století jako strážný hrad na kupecké stezce a původně se jmenoval Karlskrone. Později hrad převzal název podle vrchu, na němž stojí. Po požáru roku 1530 již zůstal opuštěn.
Zřícenina královského hradu Radyně je dominantou Plzeňska. Pečuje o ni město Starý Plzenec, díky tomu tato pozoruhodná zřícenina prošla rekonstrukcí. V Centru služeb pro turisty si můžete zapůjčit audioprůvodce s informacemi o hradu a jeho okolí. Můžete si prohlédnout zachovalé, velmi silné obvodové zdivo s dvěma věžemi obdélného paláce. Hradu dodává charakteristickou barvu černý kámen buližník, z kterého je postaven. Dochovaly se i dvě hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop. Zarezervovat se dají i komentované prohlídky. V areálu pod zříceninou se během roku koná řada oblíbených akcí.
V hradní hranolové věži, která je vysoká 22 metrů, se nachází stálá audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni. Dále si v několika patrech věže prohlédnete historickou expozici s modelem původní podoby hradu. Na vyhlídce jsou umístěné vyhlídkové mapy a pozorovací dalekohled. Na vrchol věže vás dovede 114 schodů. Věž slouží zároveň jako důležitý radiotelekomunikační převaděč.
K hradu se váže řada pověstí a legend. Nejznámější je o bájném zakladateli hradu, rytíři Radoušovi, který měl znetvořené uši. Muž byl velmi bohatý a toužil po zdravém dítěti. Podle legendy však postupně sprovodil ze světa šest svých žen a šest dětí, které zdědily jeho podobu. Jednoho dne se však údajně rozpoutala velká bouřka, blesk uhodil do věže a rozbité zdivo se na Radouše sesypalo a uvěznilo ho v temném sklepení. Dodnes se má pod zříceninou ukrývat rytířův poklad.
Nemusíte chodit daleko, pod hradem je restaurace.
Rozhodnete-li se vyrazit na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Starý Plzenec. Od vlaku půjdete pěšky 2,5 km. Trasa na mapě
Oficiální prostorné parkoviště se nachází přímo pod zříceninou. Najdete tam také Centrum služeb pro turisty. Od parkoviště vystoupáte 100 metrů ke zřícenině.
Rotunda sv. Petra a Pavla
Ve Starém Plzenci se můžete podívat ještě k Rotundě sv. Petra a Pavla. Jde o nejstarší celistvě dochovanou církevní památku u nás. Rotunda byla vybudována zřejmě ve 2. polovině 10. století. Najdete ji v místech slovanského hradiště nad řekou Úslavou. Kdysi zde býval knížecí hrad. Můžete si prohlédnout kopie původních dlaždic s Neronem a gryfy na podlaze, pseudokazetový strop, dveře pobité měděným plechem a renesanční oltářní stůl. Uvnitř rotundy je umístěna výstavka kopií nejzajímavějších archeologických nálezů a nákres hradiště.
Zázemi pro rodiny s miminky a vozíčkáře | V Centru služeb pro turisty je k dispozici přebalovací pult, sprcha. Je zde bezbariérový přístup. |
Cyklisté jsou vítáni | Mají tu také samoobslužný cykloservis. Půjčují tu sestavu nářadí pro seřízení a drobné opravy bicyklů. |
Kontaktní údaje
Starý Plzenec
Starý Plzenec
725 500 060
info@ic-radyne.cz
hrad-radyne.cz
Šumava a Lipno Kašperské Hory
Střední Čechy Karlštejn
Jižní Čechy Bechyně
Západní Čechy Karlovy Vary
Západní Čechy Kout na Šumavě
Západní Čechy Planá
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.