První šumavská rozhledna byla postavena právě na Pancíři (1214 m n.m.). Byla dřevěná a pocházela z roku 1880. Dlouho však nevydržela. Dnes na vrcholu Pancíře najdete Horskou chatu Pancíř s věžičkou. Pochází z roku 1923. Vystoupejte do malé zastřešené rozhledny. Panoramatický výhled za to stojí.
Když v Horské chatě Pancíř vystoupáte na patnáctimetrovou věžičku, čeká vás nádherný pohled na západní část Šumavy. Spatříte nejvyšší německý vrchol Šumavy Velký Javor s radarovou stanicí a vysílačem v Bavorsku. Výhledová plošina je zastřešená, prosklená. Když je jasno, jsou vidět i vrcholky Alp včetně Dachsteinu. V Čechách pak rozeznáte třeba jadernou elektrárnu Temelín, vrch Svatobor, Kašperské hory, Boubín, Český les nebo Klatovskou kotlinu.
Vrchol Pancíře je turistickým rozcestím značených cest. Po červené severním směrem půjdete na Tomandlův Křížek, Habr, Můstek a horu Prenet s historickou kaplí sv. Kunhuty. Jihozápadní trasa po červené vede do Špičáckého sedla, na Špičák a na nádraží. Po modré jihozápadním směrem půjdete na Hofmanky, Belveder a do Železné Rudy.
V Horské chatě Pancíř s rozhlednou se můžete samozřejmě i občerstvit. Je zde prostorná restaurace s vyhlídkovou terasou, kde si můžete dát kávu, zákusek a kochat se nádherným výhledem do okolí.
Na vrchol Pancíře vede ze Špičáku jednosedačková lanovka s mezistanicí Hofmanky. Překonává převýšení 354 m a je dlouhá 2750 m. Lanovka přepravuje kola i sáňky. Nástupní stanice lanové dráhy je vzdálena 200 metrů nad hlavní silnicí Špičák - Železná Ruda. Automobil zaparkujete na centrálním parkovišti ve Špičáku u lanovky.
Pokud zamíříte na Pancíř pěšky, můžete si vybrat některou z možných tras:
V letních měsících jezdí ze Špičáku ekologický autobus po celé Šumavě a navazuje na spojení po Bavorském národním parku.
Vlakem na Pancíř
Rozhodnete-li se vydat na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Špičák. Spodní stanice lanovky je pouhých 500 metrů od vlaku.
Od lanovky můžete dojít k Čertovu jezeru
Výlet na Pancíř si můžete zpestřit návštěvou ledovcového Čertova jezera. To je společně s nedalekým Černým jezerem jedním z nejznámějších míst na Šumavě. Má plochu více než 10 ha a je hluboké v některých místech až 37 m. Obě jezera jsou napájena podzemními zdroji vody. Zajímavostí rozhodně je i to, že se nacházejí na hlavním evropském rozvodí Labe - Dunaj. Můžete dětem názorně přímo v místě představit, co to znamená. Voda z Čertova jezera teče do Dunaje a následně do Černého moře. Voda z Černého jezera patří naopak povodí Severního moře. K Čertovu jezeru dojdete po žluté turistické značce od rozcestí po silnici nad dolní stanicí lanovky na Špičáku. Pak vás čeká cesta lesem zhruba 2 km a vrátíte se stejnou cestou.
Upozornění | V zimě je rozhledna nepřístupná, můžete se však rozhlížet z vyhlídkové terasy Horské chaty Pancíř. |
Kontaktní údaje
Pancíř 2
Železná Ruda
Šumava a Lipno Kašperské Hory
České Švýcarsko Děčín
Jižní Morava Mutěnice
Šumava a Lipno Boletice
Šumava a Lipno Stachy
Šumava a Lipno Dlažov
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.