Rožmberský rybník je jihočeským mořem

Třeboň, Třeboňsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Největší český rybník Rožmberk omývá břehy území o výměře 647 hektarů na katastrálním území Stará Hlína, 6 kilometrů severně od Třeboně. Vody je v něm 6,3 milionů kubíků a přitéká z Lužnice. Hráz je dlouhá skoro 2,5 kilometru a rostou na ní 150 až 400 let staré duby. Jihočeské moře láká i slavnostním výlovem.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Hráz největšího rybníku je schopna čelit i povodni

Největší český rybník vybudoval v jižních Čechách rožmberský regent, proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Dokončil ho v roce 1590. Krčín pochopil, že je potřeba nejdřív vytvořit vodní kanál - Novou řeku, která od té doby odvádí část vody z Lužnice do povodí Nežárky. Bylo také potřeba opatřit rybník bytelnou hrází. Překvapí vás délka 2430 metrů, výška až 10 metrů. Původně měl rybník rozlohu 1060 metrů, ale voda zaplavovala louky až na okraj Třeboně. Proto byla plocha redukována. V roce 2002 Rožmberk při velké povodni zachytil více než desetinásobek svého objemu. Těleso hráze vydrželo. Rybník Rožmberk je srovnatelný s přehradou. Kromě Lužnice sem teče i voda z několika okolních potoků. 

Užijte si nádhernou přírodu 

Přestože se v rybníce chovají ryby,  hnojení vody je zakázáno a prospívá to čistotě vody, kterou jistě oceníte. A na obzoru uvidíte i zakřivení zeměkoule. Můžete si prohlédnout zdejší raritu – Rožmberskou baštu. Má dochovanou sgrafitovou omítku a je jedinou renesanční stavbou svého druhu v Česku.  Můžete se projít po hrázi s duby, které jsou staré až 400 let. Pod hlavní výpustí objevíte vodní elektrárnu, kterou tam nechal Jakub Krčín prozřetelně vybudovat.  Má dvě Francisovy turbíny a  je unikátem, který u rybničních staveb nemá obdoby.  Jsou tam také historické sádky, které se při výlovu využívají dodnes. 

Na kole okolo rybníka. 

Vydejte se na kole okolo rybníka Rožmerk. Projedete i část Naučné stezky Rožmberk. Start a cíl je na náměstí v Třeboni. Pojedete směr Nová a Stará Hlína  po modré trase a následně po žluté a červené na hráz Rybníka. Pojedete pod starými duby po hrázi. V jejich dutinách hnízdí řada druhů ptactva. V zimě můžete na Rožmberku a v jeho blízkém okolí vidět i několik vzácných orlů mořských. Na hrázi je stánek s občerstvením.  Zpět do Třeboně budete pokračovat po červené trase. Tato část cesty vede po úzké cestě, dalo by se řící pěšině. Dbejte prosím opatrnosti.  Délka trasy je 19,7 km

Tipy na ubytování

Legenda: Ubili tu pytláka kvůli třem kaprům

Rybník Rožmberk má dvě výpustě a jeden bezpečnostní přeliv. K výpusti Samice se váže legenda. Když se dříve pořádal výlov rybníka, tak se využívala tato výpusť.  Pod hrází spatříte  zbytky kamenných schodů i obrys potrubí. Nad tím vás možná upoutá pomníček s křížem a podstavcem. Jsou na něm vyobrazeni tři kapři a nápis Zde byl ubit pytlák pro tři kapry. Z historie je známo, že roku 1846 se rybáři střetli s pytláky. Jeden zemřel údajně na selhání srdce. Avšak vžila se legenda. 

K Rožmberku patří rybolov

Milovníci rybářství si tady přijdou na své zvláště při každoročních výlovech.  Konají se zpravidla druhý víkend v říjnu a jsou největší v zemi. Rybník se nehnojí, a tak je výtěžnost ryb nižší, než by se na obrovskou vodní plochu mohlo čekat. Ale 150 tun ryb je dostatečnou atrakcí. Místo se zaplní stánky, rybáři i zvědavci. Jsou jich tu desetitisíce. Každý chce vidět, jak to chodí a ochutnat rybí dobroty. Na slavnostní výlov přijíždějí i cizinci a roku 1925 se ho účastnil také prezident Masaryk.             

Občerstvení

Stánek s občerstvení je na hrázi rybníku. Mají zde klasické nápoje i něco k snědku. Dali jsme si zde kapří hranolky.

Parkování  a přístupnost 

Auto můžete zaparkovat na parkovišti v obci Stará Hlína. Na hráz rybníka k dubové aleji je to necelých 5 kilometrů po cyklostezce Lužnická. 

Poloha na mapě

Zajímavost v okolí

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku
Při pobytu u rybníka Rožmberk vás může zaujmout umělý kanál Zlatá stoka, který vytvořil Štěpánek Netolický. Svůj název dostala pro svůj význam a jedinečnost. Unikátní technické vodní dílo je dlouhé 48 kilometrů. Přivádí vodu do sádek, doplňuje i vodu v rybnících Třeboňska a když jsou výlovy, tak vodu odvádí. Zajišťuje cirkulaci vody mezi rybníky, okysličuje ji a slouží i pro výměnu živin, které potřebují ryby. V zimě pomáhá okysličenou vodou k přežití ryb pod ledem. Zlatá stoka odbočuje z řeky Lužnice u obce Majdalena blízko jezu Pilař, napájí a odvádí vodu z  rybníků a pak se vrací pod Veselím nad Lužnicí. Proplétá se mezi největšími rybníky , kam patří – Opatovický, Svět, Káňov, Velký Tisý, Koclířov, Dvořiště a Rožmberk. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více