Jestli máte rádi výrobky ze skla určitě si nenechte ujít návštěvu sklárny Anín. Sklárnu Annín proslavil luxusní křišťál. . Nachází se mezi Kašperskými horami a Sušicí na Šumavě. Ve stejnojmenné obci. Uvidíte bohatě broušené křišťálové produkty, mnohdy hrající barvami nebo i zlacením či stříbřením.
Sklárna Annín začala psát řádky své historie roku 1796, kdy ji založil měšťan Augustin Müller. Určitě vás nepřekvapí, že patří mezi nejstarší sklářské provozy. V Augustinově huti pracovali skláři, brusiči, zlatníci a malíři skla. V první polovině 19. století sklárnu proslavilo vrstvené barevné sklo. A na konci zmíněného století se sklárna pod vedením tehdejšího majitele Josefa Eduarda Schmida modernizovala a sklářské pece a parní brusírna přešly na generátorový plyn. V té době se Annín proslavil nejen v Čechách, ale i v cizině výrobou velmi luxusního křišťálového skla. Díky sklárně vznikla i osada se školou. U luxusního sortimentu sklárna, v jejímž čele se měnili majitelé a šéfové, zůstala až do 20. století. V roce 1945 sklárnu postihlo znárodnění a zastavení provozu. Zůstala jen brusírna, která se stala se součástí národního podniku Český křišťál a později koncernu Sklárny Bohemia. Nyní už je opět v rukou soukromého majitele. Ten v roce 2012 obnovil brusičskou dílnu, vybudoval muzeum a od roku 2015 obnovil i sklárnu s tavením skla.
Jak se rodí různé vázy, misky, svícny a další krásné věci uvidíte při návštěvě huti přímo pod rukama mistrů tohoto řemesla. Když budete chtít, můžete si zvolit svůj dekor a skláři vás zasvětí do jejich práce. Sklárna upozorňuje, že je dobré se na této exkurzi dopředu domluvit. Huť totiž nepracuje zcela pravidelně.
Výsledky krásné práce sklářů si můžete prohlédnout ve sklářském muzeu, které vybudoval nový majitel v letech 2013 až 2015. V expozici budete obdivovat produkci z 18. a 19. století. Mezi dvěma sty vystavenými výrobky spatříte i řadu unikátů. Můžete spatřit alabastrová skla ve stylu druhého rokoka. Jsou tu malovaná skla, která jsou na povrchu dekorovaná zlatým irisem. Vašim očím bude lahodit sbírka různých pohárů, číší nebo stříbřené sklo. Seznámíte se s technikami a historií broušeného skla a pokud se budete chtít dozvědět něco více o historii, dočtete se to v dokumentech na panelech. Můžete se zúčastnit i prohlídky komentované.
V prodejně objevíte zajímavě dekorované výrobky, které jsou k prodeji. Jsou to sice kousky soudobé, ale vycházející ze slavné tradice. Sami posoudíte, jaké cesty hledá sklárna v broušeném a rytém skle, aby se to líbilo zákazníkům. A nahlédnout můžete i do brusírny a podívat se, jakými technikami se sklo dekoruje.
Muzeum skla je bezbariérové a najdete tu i dětský koutek.
Stalo se tradicí, že Sklárna Annín pořádá v druhé polovině října mezinárodní sklářská sympozia. Jsou plně přístupná veřejnosti. Když se tedy zrovna strefíte do termínu kolem 20. října, čeká vás skvělá podívaná. Na sympozium se totiž sjíždějí studenti, kteří společně s šumavskými brusiči a skláři pracují na jedno zadané téma. Jedním z témat v minulosti byly třeba Ruce podané k přátelství, které bylo třeba umělecky ztvárnit. Sympozium se koná ve více než 200 let staré sklárně a vytvořená kolekce zůstává součástí expozice. Oživuje také industriální turistický ruch tohoto koutu Šumavy.
Zhruba 200 metrů od muzea se nachází Restaurace Annín. Nabízí ryby, grilované maso, klasická česká jídla a také dětská jídla. V letních měsících můžete posedět na terase. Nebo se můžete najíst v Restauraci Jana, která je vzdálena od muzea 114 metrů. Nabízí minutkovou kuchyni.
Parkoviště je umístěno přímo u muzea, takže se v prostoru budete lehce orientovat, není kam zabloudit, vše najdete v Anníně na jednom místě.
Dětem můžete na výletě vyprávět příběhy o zlatě
Na výlet se můžete z Annína vydat do Kašperských Hor. V ulici Krátká se nachází archeologická rezervace. Uvidíte základy středověké úpravny zlaté rudy. Najdete tam základy objektu , zbytky pícky k žíhání křemenů, které obsahovaly zlato, a končí zde naučná Stezka zlatokopů. Po té se s dětmi můžete vydat. Vede z Kašperských Hor na jih do Amálina údolí. Jeho historie je spojena s důlní činností a těžbou zlata. Je zde řada středověkých štol a šachet. Stezka vede proti proudu Zlatého potoka po zelené turistické značce. Po cca 7,5 km se vrátí zpět do Kašperských Hor a středověká úpravna zlaté rudy je jejím posledním stanovištěm.
Kontaktní údaje
Annín 47
Dlouhá Ves
+420 732 223 320
osvrcula@annin-glass.cz
annin-glass.cz
Šumava a Lipno Kašperské Hory
Střední Morava a Jeseníky Hanušovice
Královéhradecko Adršpach
Šumava a Lipno Kašperské Hory
Šumava a Lipno Kvilda
Šumava a Lipno Modrava
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.