Cesta vlakem je pro řadu lidí vyhledávanou událostí. Proto provozovatelé železnice zavedli zážitkové jízdy. Šumavský expres je jednou z nejhezčích v republice. Budete kroužit okolo přehrady Lipno až do srdce Šumavy.
Na houby, za krásnými výhledy do hor, k vodě, nebo třeba na pěkný cyklovýlet vás doveze Šumavský expres. Trať vede z Českých Budějovic přes Český Krumlov, do Volar, Černého Kříže, Stožce a Nového Údolí až ke státní hranici s Německem. Nechal ji postavit koncem 19. století kníže Schwarzenberg a pomohl tak důležitému spojení do srdce Šumavy. Tehdy šlo o prozaický důvod. Dopravu grafitu z krumlovských dolů a a obsluhu velkostatku. Dnes se můžete vlakem dopravit za turistickými zážitky.
Na šumavských tratích jezdí luxusní vlaky GW Train Regio s klimatizací. Ve speciálním voze se s vámi povezou na výlet i vaše kola, které obsluha ochotně naloží a v cíli zase vydá. Můžete se rozhodnout pro různými směry. Pojedete například přes Český Krumlov kolem Lipenské přehrady a pak s vámi vlak vystoupá až do samého centra Šumavy v Novém Údolí.
Šumavský expres zahrnuje tři tratě, po kterých se lze vydat. Zvolíte si místo, které vás na trase zaujme a nebo které by se mělo stát výchozím pro vaše turistické plány. Na tratích je spousta zastávek, takže výběr je rozsáhlý.
Cílovou stanicí na Šumavě, za kterou už žádný vlak nejede, je Nové Údolí. Pokud sem dorazíte, děti se mohou zabavit jízdou na nejkratší železniční dráze přímo na státní hranici s Německem. Nadšenci ji tady vybudovali v délce 105 metrů a dali jí název Pošumavská jižní dráha. Můžete s nimi také zavítat do minimuzea šumavských lokálek. Je umístěno ve starém železničním voze a přinese vám spoustu zajímavých informací. V expozici uvidíte řadu historických fotografií ze života na šumavské železnici.
V Lenoře zavítejte do Sklářského muzea
Na Šumavě si najdete mnoho příležitostí k výletům. Můžete ze Šumavského expresu vystoupit například v Lenoře a navštívit tam Sklářské muzeum. Ve druhé polovině 19. století patřila lenorská sklárna mezi největší a nejmodernější v Rakousko – Uhersku. Dodnes uvidíte u fabriky dělnické domky. Sklo si vysloužilo řadu medailí na evropských výstavách už v 19. století. O výrobky z Lenory měly zájem USA, Belgie, Anglie i Indie. Po druhé světové válce se sklárna zaměřila na foukané sklo a na trh přišla s uměleckým sklem, zvaným lenoár. V sedmdesátých letech minulého století produkovala výrobky z olovnatého křišťálu i čisté, bohatě broušené sklo. Sklárna zanikla v roce 1995 po neúspěšné privatizaci. V muzeu vám připomenou historii. Navštívíte malou huť a podíváte se i do brusírny.
V Lenoře nezapomeňte vyzkoušet dobroty z místní vyhlášené pekárny a prohlédnout si také unikátní krytou dřevěnou lávku. Najdete ji na konce obce. Pochází z roku 1870 a spojuje břehy Teplé Vltavy. Mostek je dlouhý 25 metrů, stojí na žulových pilířích a je krytý šindelovou střechou. Dříve se využíval k zadržování, počítání a postupnému vypouštění dřeva, splavovaného ze Šumavy do papírny ve Větřní.
Kontaktní údaje
Nádražní 119
České Budějovice 37001
+420 733 785 009
info.sumava@gwtr.cz
gwtr.cz
Jižní Čechy Bechyně
Střední Čechy Karlštejn
České Švýcarsko Rybniště
Jižní Čechy Pluhův Žďár
Jižní Čechy Nové Hrady
Jižní Čechy Prachatice
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.