Jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu se pod vámi rozprostře, když se vydáte na Vyhlídku Máj. Nachází se nedaleko obce Teletín v okrese Benešov na vysoké skále. Řeka pod ní tvoří úchvatný kaňon ve tvaru podkovy. Kdysi se v těchto místech nacházely legendární Svatojanské proudy.
Svatojanské proudy byly vyhledávanou a obdivovanou přírodní lokalitou na střední Vltavě. Nacházely se mezi Štěchovicemi a Slapy ve skalnatém údolí, kde řeka vytvářela peřeje. Proudy byly dlouhé 7 kilometrů a vodáci je považovali za jedno z nejnebezpečnějších míst na řece. Když se postavila Slapská přehrada, došlo k zatopení proudů. Tím také skončila éra plavby vorů po řece.
Při výletu na vyhlídku je nutné počítat s několika důležitými okolnostmi. Na skále není zábradlí, takže je třeba velké obezřetnosti. Není zde ani žádná uměle vytvořená plošina. Na vrcholu Máj ve výšce 448 m.n.m. skály se budete kochat úchvatnou přírodou a budete se dívat hluboko dolů na kaňon řeky. Většina návštěvníků, když se dostatečně pokochá pohledy, spojí tento dobrodružný výlet i s cestou na další vltavskou vyhlídku - Smetanovu.
Z vyhlídky Máj můžete dojít ke Smetanově vyhlídce (371 m.n.m.), čeká vás zhruba sedmikilometrová procházka. Vrátíte se po žluté značce a budete po ní pokračovat až k Třebsínu. Nebo do této obce můžete z Teletína dojet autem Pak se vydáte po odbočce k samotné vyhlídce. Vyhlídka byla vybudována ke 150. výročí narození Bedřicha Smetany na jeho počest. Skladatel sem rád chodíval a traduje se, že právě toto místo se mu stalo inspirací ke zkomponování Vltavy ze symfonické básně Má Vlast. Připomenete si i historii folku, protože je odtud krásně vidět na osadu Ztracené naděje – Ztracenku. Historie osady spadá až do roku 1918, kdy v ní hledali zapomenutí na válku mladí chlapci. Tábořiště našli právě na druhém břehu. A název Ztracená naděje jí dali podle amerického westernu Červené eso. První chata byla spíše přístřeškem z větví a kusů lepenky. Osada se však postupně rozrůstala, a to v lomu Pod Mravenčí skálou. Pořádaly se tam potlachy s účastí mnoha známých hudebníků a dalších osobností. Chatu tu koupili například Jarda Štercl a nebo kapelník KTO Franta Hacker. Původní místo osady bylo zatopeno po napuštění Štěchovické přehrady a osada se musela stěhovat nad zátopovou zónu, kde je dodnes.
Při cestě na vyhlídku Máj je dobré se vybavit vodou i svačinou, protože v Teletíně žádnou možnost občerstvení nenajdete. Najíst se můžete až po zdolání vyhlídky, když dojdete nebo dojedete autem například do Krňan, které jsou vzdáleny dva kilometry od Teletína. Objevíte tam velmi dobře hodnocenou Tůmovu restauraci, kde si zákazníci nemohou vynachválit jídlo, pivo, nebo třeba kofolu a ochotnou obsluhu.
Místo je dostupné z obce Teletín, půjdete zhruba kilometr po žluté turistické cestě, nejprve loukou, pak do kopce cestou v lese.
Parkovací možnosti jsou v oblasti velmi omezené. Podle zkušeností turistů je však v Teletíně malé parkoviště a nebo se dá parkovat na louce.
Teletínský lom
Z Teletína si můžete udělat výlet k Teletínskému lomu, který je od obce vzdálen jeden kilometr východním směrem. Zatopený lom je hluboký patnáct metrů. Přírodní památka je součástí Přírodního parku Střed Čech. Těžené kameny byly použity na stavbu Štěchovického zdymadla. V lomu je k vidění texturu tvořenou ostrohrannými úlomky minerálů a hornin.
Kontaktní údaje
Teletín
Krňany
Střední Čechy Karlštejn
Krušné hory a Podkrušnohoří Chomutov
Hlavní město Praha Praha
Střední Čechy Malá Víska
Střední Čechy Hrubý Jeseník
Střední Čechy Kouřim
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.