Rozhlednu Poledník naleznete nedaleko Prášil v srdci Národního parku Šumava v nadmořské výšce 1315 m.n.m. Rozhledna je názorným příkladem někdejšího vojenského objektu, který za komunistické totality sloužil jako strategický bod moci v přísně střeženém pohraničním pásmu. K rozhledně Poledník se dostanete z Prášil kolem Prášilského jezera. Čeká vás dlouhé stoupání. Cestou spatříte i co dokázal před lety napáchat Kyril.
Původně radarovou stanici nechali vystavět představitelé moci v Československé socialistické republice v boji proti imperialismu. A to na vrchu Poledník v 60. letech minulého století. Věž sloužila jako vojenská elektronická ostraha hranice a jako radarová rušička a odposlech rozhlasových stanic na západě. Sledovala i letový provoz v sousední SRN. Fungovala v rámci přísného vojenského utajení a nebyla ani na mapách. V roce 1998 se z radarové stanice po rekonstrukci stala rozhledna pro veřejnost. Je vysoká 37 metrů.
Stavba je rozhodně architektonicky zvláštní, těžko definovatelná, což nejlépe posoudíte přímo v místě. Zadrátovanou minulost připomíná zajímavá expozice, kterou zde objevíte.
Čtvrtým patrem je už samotná vyhlídková plošina. Abyste se sem dostali, vystoupáte z přízemí rozhledny po 227 schodech a následně po úzkém a strmém žebžíku až na zmíněnou vyhlídkovou plošinu. Odtud uvidíte řadu šumavských vrcholů. Vyznat se v jednotlivých vrcholcích vám pomohou informační panely, na nichž jsou vrcholy popsány. Za příznivého počasí dokonce uvidíte i vzdálené Alpy. Je třeba upozornit na to, že krajina kolem rozhledny vypadá velmi apokalypticky. Jsou zde torza uschlých stromů, některé kmeny jsou vyvrácené, jiné trčí směrem k nebi. Tentokrát si v lokalitě primárně nezařádil jen obávaný šumavský kůrovec, ale hlavně v roce 2007 bouře Kyril.
Kapacita rozhledny je 50 osob a na vyhlídkovou plošinu je umožněn přístup max. 10 osob. Kapacita rozhledny je řešena pomocí turniketu v přízemí rozhledny.
Z obce Prášily se ke kýženému cíli rozhledny Poledník ve výšce 1315 m.n.m můžete vydat například jezerní cestou po červené turistické značce. Půjdete po ní téměř 8 kilometrů. Cesta je místy v terénu dost hrbolatá, ale někteří cyklisté jí zase dávají přednost před pohodlnější cyklotrasou. Prý je to pro ně větší adrenalin, když mohou na horských kolech přejíždět různé kořeny a hrboly. Cestou není žádné občerstvení, proto byste neměli zapomenout na svačinu. Tu si můžete vychutnat na odpočinkovém místě u Prášilského jezera, zhruba v polovině cesty. Od jezera se už napojíte na cyklotrasu a po červené dospějete vrcholu. Zpátky půjdete stejnou cestou a za celý den našlapete 17 kilometrů. Trasa na mapě
Prášilské jezero (1079 m.n.m.), kolem něhož půjdete na Poledník, patří k výletním cílům. Na hrázi je pomník, který připomíná utonulého studenta. Žije tam také docela hodně kachen, které bývají atrakcí pro děti. Ale třeba ryby tam neobjevíte. Pro ty je moc kyselé. Jezero patří k pěti na české straně, které vznikly po ledovci. V dobách minulých sloužilo jezero k plavení dřeva. Stojí za zmínku, že je nejmenší svého druhu na Šumavě, má rozlohu necelé 4 hektary a maximální hloubku 15 metrů.
Otevírací doba | |
---|---|
Duben | zavřeno |
Květen | 9:30 - 16:30 ( od 6.5. - pouze so, ne, sv) |
Červen | 9:30 - 16:30 |
Červenec | 9:00 - 17:00 |
Srpen | 9:00 - 17:00 |
Září | 9:30 - 16:30 |
Říjen | 10:00 - 16:30 (mimo po) |
Listopad | zavřeno |
U Rozhledny Poledník je bufet. Další možnosti stravování pak najdete přímo v Prášilech. Nejlépe je tam hodnocen Hostinec u Michala. Je dokonce nositelem Certifikátu výjimečnosti a vítězem ze sezony 2017 - 2018. Návštěvníci dobře hodnotí velký výběr hotových jídel.
Pokud vás zajímá obnova lesa po Kyrilu, můžete se vydat na zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a vede právě v okolí Rozhledny Poledník. Správci Národního parku Šumava ukazují, jak se s pohromou vyrovnávají. Trasa vede středem polomu a ukazuje obnovu poničeného lesa i z plošiny. Rozhodně není však pro malé děti, kočárky ani pro cyklisty.
Parkoviště Slunečná Prášily směrem na Srní 100 Kč/den. Parkoviště Prášily v centru obce 70 Kč/den.
V Prášilech můžete s dětmi navštívit Botanickou zahradu. Je nejvýše položeným zařízením svého druhu v republice (879 m.n.m.). Na ploše 15 arů je neuvěřitelných 5 tisíc druhů rostlin. Najdete zde pouze venkovní expozice. Uvidíte vodní, suchomilné, rašelištní, i vřesovištní biotopy. Například tu také mají sbírku 400 narcisů. Kromě zajímavých rostlin se tu s dětmi můžete seznámit s chovem pravých amerických bizonů. Je třeba je však pozorovat obezřetně za ohradou. Jsou zde i umělecká díla. Některá interaktivní, což právě děti ocení, protože si mohou ledacos vyzkoušet na vlastní kůži. Rodiny potěší, že vstup do této zahrady není zpoplatněn.
Kontaktní údaje
Prášily
+420 376 589 014
prasily@email.cz
Šumava a Lipno Kašperské Hory
České Švýcarsko Děčín
Severní Morava a Slezsko Krásná
Šumava a Lipno Lipno nad Vltavou
Šumava a Lipno Klatovy
Šumava a Lipno Prášily
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.