Zámek Český Rudolec - Malá Hluboká v České Kanadě

Český Rudolec, Česká Kanada, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.4/10
Autor fotky: wikipedia_kralpilot

Zámek Český Rudolec připomíná slavný jihočeský zámek, a tak se mu říká Malá Hluboká. Najdete ho v přírodním parku Česká Kanada v okrese Jindřichův Hradec nedaleko Dačic ve stejnojmenné obci.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. dubna 2020

Původně byl zámek vodní tvrzí

Původně vodní tvrz se datuje rokem 1351. Název Rudolec jí zřejmě přinesla zdejší těžba železa, stříbra a drahých kovů. Objekt prošel ve své historii několika architektonickými styly. V 17. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V jeho sousedství vyrostl pivovar, lihovar, zámek býval obklopen anglickým parkem. Koncem 19. století byl po přestavbách zámek barokní, ale vyhořel a obnovy se dočkal v novogotickém stylu. Po konfiskaci roku 1945 sloužil nějaký čas k ubytovávání zaměstnanců zemědělského družstva. Ale od té doby už jen chátral. 

Zámek nebo zřícenina?

V současnosti prochází zámek postupně dlouhodobou rekonstrukcí. Už zdálky svítí svou bělobou  hranolová věž. Třípatrová pětiboká budova s nepravidelným nádvořím  vás zaujme i přesto, že jde v podstatě o zříceninu.  Kromě zříceniny toho tady mnoho neuvidíte.  Zámek nemá střechu ani okna a jeho interiéry byly zcela zničené. Můžete si však i přes zchátralost obejít všechny viditelné části pětibokého zámku a obdivovat tudorovskou architekturu. V roce 2009 koupila zámek s areálem společnost Malá Hluboká, která  za přispění Ministerstva pro místní rozvoj postupně zámek obnovuje. Viditelným příkladem je opravená zámecká věž.  Majitelé provedli záchranné a udržovací práce. Například nechali zrestaurovat nejpoškozenější prvky cimbuří. Můžete zavítat do turistického centra, kde se k prohlídce zříceniny nahlásíte. Vstup je dobrovolný a je použit na rekonstrukci. Majitelé  provozují pivovar a zájezdní hostinec. Tyto objekty k zámku historicky patří. Budova centra bývala dříve sídlem správce zámku.  

Okolí zámku tvořily parky a rybník

Zámek v historii obklopoval mokřad jako součást opevnění vodní tvrze. Pak ho ale vysušili a postupně upravovali. V 18. století se změnil do podoby anglického parku.  Jeho součástí byla také zajímavá alej. Přestože můžete vidět jen pozůstatky bývalé krásy, jde o registrovaný krajinný prvek. Horní část parku měla pro změnu francouzskou podobu.  U zámku určitě vaší pozornosti neunikne Pilský rybník, který je pozůstatkem obranných prostředků tvrze. V areálu parku byla oranžerie, kde se dříve pěstovaly vzácné exotické plody.  Nyní je přestavěna na wellness a pivní lázně. Spatříte také barokní pětipatrovou budovu, která ještě ve 20. století sloužila jako sýpka. Můžete se projít dvouřadou alejí ke hřbitovu. Dříve to byla křížová cesta. Na jejím konci je kaple sv. Kříže z roku 1761.  

 

Tipy na ubytování

Pivo se tu vaří už od 16. století

Posledními majiteli pivovaru v Českém Rudolci  byli rytíř Michael Angelo von Picchioni a jeho syn.  Na hřbitově se můžete zastavit u jeho hrobky. Současní majitelé vrátili slávu pivovaru. Ochutnat tu můžete jedenáctku světlý ležák Vladyka. Dozvíte se, že nese jméno po zakladateli pivovaru Vladyky z Osečan a Rudolce. Tmavé třináctce Grasel, která vám též zachutná, dal jméno loupežník Grasel. Podle báje vykradl pokladnu pivovaru a sebral peníze, určené lidem na výplaty. Na své si přijdou i sběratelé etiket. 

V turistickém centru si můžete zapůjčit elektrokola za 500 korun na den a vydat se na nich po okolí. 

Občerstvení 

Na oběd si můžete zajít do zrekonstruovaného zájezdního hostince s vlastním pivovarem.  Nabídnou vám tu kromě piva například pstruha a řadu klasických minutkových jídel. 

Přístupnost

K zámeckému areálu pohodlně dojedete autem.

Parkování

Parkoviště je přímo u zámku a pivovaru. Další možné parkování je v centru Českého Rudolce u obecního úřadu, odtud je to k zámeckému areálu necelý kilometr.

Poloha na mapě


Tip na výlet s dětmi

Necelých 13 kilometrů z Českého Rudolce si můžete s dětmi prohlédnout archeologické naleziště bývalé středověké vesnice. Osada je vzdálena 4 kilometry západně od Slavonic, od rybníka Vožralý je místo vzdáleno půl kilometru v lese u Spáleného rybníka.  Osadu vypálila vojska za husitských válek a už ji nikdo neobnovil. Objevena byla v roce 1958. Archeologové postupně odkryli více než deset usedlostí, mlýn, podzemní chodby. Některé jsou dlouhé až třicet metrů. Základy nechají rozvinout vaši fantazii, jak asi vypadaly tehdejší objekty a jaké bylo jejich rozmístění v prostoru. Pro děti, které se ve škole učí dějepis, to bude určitě prohlídka poučná. Hodně informací najdete na panelu, kde jsou vyfocené i vykopávky, které se tu našly. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.4/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více