Zřícenina hradu Žampach

Žampach, Orlickoústecko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Osamělé torzo hradu Žampach dodnes střeží kraj mezi Žamberkem a Ústím nad Orlicí. Hrdě shlíží z kopce nad stejnojmennou obcí.  Připomíná všem  časy své největší slávy a příběhy, kterým byl svědkem. Dnes je příjemným zastavením a nenáročným turistickým cílem.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. září 2020

Sídlem i zástavou…

Hrad byl vystavěn v polovině 13. století pány ze Zebína. Na vrcholku vyvřelého kopce vyrostl tehdy hradní palác s pivovarem, mlýn a mnohé další hospodářské stavby. Prvním doloženým majitelem je Petr de Santbach (toto přízvisko dalo jméno i nedaleké vesničce Písečná - Sandbach).  Hrad byl rovněž krátce v držení Jana Lucemburského. Ten však potřeboval financovat válečné výpravy, a tak Žampach zastavil Jindřichovi z Lipé. V roce 1346 ho získal do vlastnictví rytíř Jan ze Smojna za věrné služby císaři Karlu IV. v Itálii.  Od té chvíle se začala psát smutná historie tohoto gotického hradu.  

foto: ZP

Loupeživý rytíř Jan „Pancíř“ ze Smojna

Přízeň císaře Karla IV., nechala přebujet pýchu rytíře ze Smojna. Pro své brnění, které málokdy odkládal, získal přízvisko „Pancíř“. Se skupinou ozbrojenců nevalné pověsti podnikal loupeživé výpravy do okolí.   Šlechtice či majetnějšího kupce, věznil a neváhal vymáhat výkupné za jejich propuštění. Císařova vděčnost rytíři za záchranu v Pise musela ustoupit před nutností nastolit pořádek ve zdejším kraji. Karel IV. přitáhl s vojskem, hrad dobil, loupeživého rytíře zajal a popravil.  Naloupené poklady jsou prý dodnes ukryty v troskách hradu. 

foto: Jan Dudík

Na co se můžete těšit

Ačkoliv ho noví majitelé, páni z Potštejna, opravili, třicetiletá válka z něj udělala ruiny natrvalo. Kameny z hradeb posloužily k výstavbě podhradí a  zámku. Návštěvník si tak dnes může prohlédnout především torzo hradního paláce. Pro bezpečnost návštěvníků byly hradby nad prudkým srázem opatřeny proutěnými výplety a můžete se tak bez obav i závratí pohybovat po celém hradě. Vyhlídku však nečekejte. Statné buky vyčnívají vysoko nad torzo hradu a znemožňují tím rozhled do krajiny. 

Výlet na zříceninu hrdu je vhodný i pro rodiny s malými dětmi.  Dostanete se sem pohodlně se sportovním kočárkem.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Celá zřícenina je celoročně volně a dobře přístupná.

foto: ZP

Kudy na hrad

Od zámku v Žampachu se vydejte po červené trase na zříceninu.  Cesta Vás povede přes zámecký park s Arboretum. S dětmi můžete zastavit u mnešího zookoutku. Délka trasy 1,1 km. Trasa na mapě 

Parkování

Auto můžete nechat na parkovišti u zámku 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Rozhodně si nenechte ujít zámek v podhradí, který je v sezóně dějištěm mnoha velmi zajímavých kulturních akcí pro děti i dospělé.  Zámecký park byl přeměněn na arboretum. V nedalekém Letohradě si můžete prohlédnout unikátní Muzeum řemesel. A v létě se zchladit třeba na koupališti v Písečné. Pokud se vám ještě zříceniny neomrzely, vydejte se pěšky po žluté na nedalekou zříceninu hradu Lanšperk

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více